Amikor szavazunk

Amikor választópolgárként részt veszünk a választáson, két szavazatot kell leadnunk. Az egyik ún. egyéni képviselőjelöltekre (akik nem tévesztendők össze a független egyéni jelöltekkel), a másik az ún. országos listára vonatkozik.

Első esetben területi alapon választunk: lakóhelyünk szerint valamennyien különböző választókerületekhez tartozunk, és ilyenkor azt a személyt választjuk meg, aki ezt a területi egységet képviseli az országgyűlésen.

Másik voksunk az országos pártlistára vonatkozik. Ha egy politikai párt elegendő egyéni jelöltet állít, módjában áll országos listát is állítani, amin előre meghatározott sorrendben szerepelnek képviselő-jelöltek. Ennek a listának legalább 5%-ot kell elérnie ahhoz, hogy bejusson a parlamentbe. (Kétpártos koalíció esetében ez 10%, míg három vagy annál több pártból álló pártszövetség esetében 15%.)

Értelemszerűen minél több szavazatot kap egy párt országos listája, annál több képviselője kerül be a parlamentbe, vagyis annál eredményesebben tudja érvényesíteni politikai akaratát. Fontos tudni, hogy az országgyűlésre összesen 199 képviselő kerülhet be, ebből 93 fő kerülhet be a pártok országos listájáról, míg a többi mandátumot a 106 választókerület győztes jelöltjei kapják. Minden olyan képviselő, aki egyéni jelöltként mandátumot szerez, vagyis megválasztják, amennyiben szerepelt pártjának országos listáján, lekerül onnan.

Egy másik fontos fogalom: a töredékszavazat. A választási rendszert az az elv vezérli, hogy lehetőleg minél több szavazat hasznosuljon, vagyis a tényleges népakarat valósuljon meg. Ennek fényében, amikor egyéni jelöltekre szavazunk, és nem független, tehát valamely párthoz tartozó jelöltről van szó, minden olyan rá adott szavazat, ami nem szükséges a győzelemhez töredékszavazatnak minősül, és pártájának listájára leadott szavazatként hasznosul. Ez igaz minden, nem független, vesztes egyéni jelöltre leadott szavazatra, illetve minden olyan szavazatra, ami a győztes jelölt győzelméhez már nem szükséges. Ez utóbbi eset például így néz ki: ha a győztes jelölt kap 10 szavazatot, de a második csak 6-ot, a győztes jelölt győzelméhez 6+1, vagyis 7 szavazatra volt szükség. A további 3 szavazata töredékszavazatként pártjának országos listáját támogatja, miközben a pusztán 6 szavazatot szerző, második befutónak (amennyiben ő sem független jelölt) mind a 6 szavazata pártjának országos listáját támogatja. Így tudhatod, hogy szavazatod akkor sem vész el, ha az általad támogatott jelölt veszít, vagy amúgy is nyert volna!

Fontos tudni, továbbá, hogy két szavazatunk független egymástól abban az értelemben, hogy szavazhatunk olyan egyéni jelöltre is, aki nem ahhoz a párthoz tartozik, melyet listás szavazatunkkal támogatunk.